tip 1 diyabet askerlik

Merhaba değerli okuyucular. Biliyorsunuz ki tip 1 diyabetli bireyler askerlikten muaf sayılmaktadırlar. Benimde yeni yapmış olduğum bu işlemin süreçlerinden bahsedeceğim. Öncelikle Şubat 2021 Tarihinde başlattım askerlik sürecini güncel bir bilgi şuan için,

İlk yaptığım işlem pandemi dolayısı ile e-devlet üzerinden yoklama başvurusu yaptım askerlik şubesi bu şekilde yönlendirdi önerim bilgisayardan üzerinden yapmanız fotoğraf ayarları yapmak lazım başvuru esnasında ve telefondan olmuyor maalesef, bilgisayarınız yoksa yine de denemekte fayda var. E-devlet üzerinden yoklama başvurusu yaptıktan sonra.

İkinci olarak aile hekiminize gitmeniz olacak ben gittim randevu almadan aile hekimime askerlik yoklama sürecimi başlattım, tip 1 diyabet şeker hastasıyım askerlikten muaf olabileceğimi söyleyince beni yaşadığım adrese en yakın araştırma hastanesine sevkimi verdi, verdiği kağıtta iç hastalıkları (dahiliye) doktoru kontrol edecektir diye.

Üçüncü olarak aile hekimimden almış olduğum sevk kağıdı ile hangi hastaneye hangi bölüme gideceğiniz sevk kağıdında yazıyor, ben gittim hastanede dahiliyeyi buldum sekreterine sevk kağıdımı gösterdim beni herhangi bir doktora yönlendiriyorlar beni yönlendirdi, sıram geldi girdim ve doktor bana seni endokrinoloji uzmanı görmesi gerekiyor dedi ve endokrinoloji uzmanına sevk etti burada aile hekimim yanlış yönlendirme yaptı galiba sizin bilginiz olsun. Neyse gittim endokrinoloji bölümüne orada kan tahlili vs. istedi verdim tahlillerimi ve endokrinoloji uzmanı açlık kan şekerimin yüksek oluşu, c peptit ve hba1c sonuçlarıma bakarak askere gidemez elverişli değildir diye kağıt verdi. İşlemlerimiz bitmedi devam ediyor…

Dördüncü olarak gitmiş olduğum eğitim araştırma hastanesinin sağılık kurulu sekreterine gittim ilk süreçten beri almış olduğum bütün kağıtları bu arada hiç birini çöpe atmayın sizde, sekretere teslim ettim ve bana tarih saat belirtti sağlık kurulu toplantısı için burada ol dedi. Benimde geldi çattı o gün sağlık kuruluna evraklarımı vermiştim zaten sadece kimliğimi koydum cebime gittim, beni içeriye çağırdılar kimliğime baktılar, kaç senedir diyabetliyim gibi bir kaç soru sorduktan sonra askerliğe gidemez dediler ve 2 saat sonrada heyet raporunu yazılı şekilde verdiler.

Beşinci ve son işlemimiz uzun uğraşlar sonucu aldığımız askere gidemez yazılı heyet raporunu askerlik şubesine teslim etmek. Askerlik şubesinde işimiz en son oluyor gittim bu heyet raporunu şubeye teslim ettim ve artık askerlik sorgulamamda muaf olarak çıkmakta. İşlemler bu şekilde arkadaşlar soru sormak isterseniz yorum kısmında belirte bilirsiniz. Sağlıklı günler.

2021 Diyabet Askerlik Muaf İşlemleri

Bunları da sevebilirsiniz

2021 Diyabet Askerlik Muaf İşlemleri” için 8 yorum

 1. Merhaba. Ben yurtdisinda yasiyorum ve Turkiye’ye geldigimde bu islemleri yaptirmak istiyorum. Ancak yurtdisinda yasadigim icin aile hekimligi kaydim bulunmuyor. Nasil bir yol izleyebilirim, fikriniz var mi? Bir de bunu Turkiye’deki herhangi bir askerlik subesinde yaptirabilir miyim yoksa nufusumun bagli oldugu askerlik subesi sart mi? Tesekkur ederim.

  1. Merhaba, Türkiyede aile hekimliğine bir kaydınız olmadığı için misafir statüsüyle ilgilene bilirler herhangi bir sağlık ocağı da yaptıra bilirsiniz. Askerlik şubesi kısmında tam bir bilgim yok ben ikamet ettiğim yere en yakın şubeye gittim. Yinede her hangi bir askerlik şubesini uzaktan arayarak bilgi alsananız daha sağlıklı olur.

   1. Cevabiniz icin sagolun. E-nabiz uzerinden Turkiye’de kalacagim yere yakin bir yerdeki aile hekimine kaydimi yaptirdim. Ayrica https://asal.msb.gov.tr/Content/Upload/Docs/2021_YILI_YOKLAMA_DUYURUSU.pdf sayfasinda “YURT DIŞINDA BULUNAN YÜKÜMLÜLER YOKLAMALARINI
    BULUNDUKLARI YERDEKİ YURT DIŞI TEMSİLCİLİKLERİMİZE VEYA YURT İÇİNDE EN
    YAKIN ASKERLİK ŞUBESİNE BAŞVURARAK YAPTIRACAKLARDIR.” seklinde bir ibare gordum.

    Yalniz e-devlet uzerinden yoklama basvurusu yaptirmaya calistigimda ilk soru olarak “Askerlik hizmetini yerine getirmeye engel herhangi bir sağlık sorununuz veya engel durumunuzu bildirir geçerli sağlık kurulu raporunuz var mı?” cikiyor. Evet secenegini sectigimde ise “Askerlik yoklama işlemleriniz, engel durumunuzu bildirir geçerli sağlık kurulu raporunuza göre Millî Savunma Bakanlığınca gerçekleştirilecektir. Başvurunuz işleme alınana kadar isterseniz bu hizmeti kullanarak güncelleme yapabilirsiniz.Yoklama Başvurusu Süreç Takibi hizmetini kullanarak durumunuzu takip edebilirsiniz.” seklinde bir mesaj goruyorum ve diger asamalara gecmeme izin vermiyor.

    Hayir secenegini sectigimde ise egitim, iletisim bilgileri ve fotograf vs gibi asamalari doldurmam gerekiyor. Siz yoklama basvuru yaptiginizda ilk soruya Hayir yaniti mi verdiniz?

    1. Rica ederim, bayram dolayısı ile yeni dönüş yapa bildin sizde kusura bakmayın ilk soruya hayır dedim ben hali hazırda bir raporunuz var ise evet deniliyor yoklama esnasında hayır diyerek devam edebilirsiniz . Bilgileri doldurup sağlık kontrolü için gittiğinizde diyabetli olduğunuzu belirtin.

 2. merhaba 19 yaşındayım 106 kiloyum boyum 170 veya 180 arası tam bilmiyorum 2019’dan beri raporluyum
  raporumda
  E11.9 İNSÜLİN BAĞIMLI OLMAYAN DİYABETES MELLİTÜS,
  KOMPLİKASYONLARI OLMAYAN
  E11.9 İNSÜLİN BAĞIMLI OLMAYAN DİYABETE
  yazıyor askerlikten muaf oluyormuyum acaba ben ek olarak tipbirdiyabet sitesini ilk defa gördüm gonulu yazar alımınız varmı acaba şimdiden teşşekürler

  1. Merhaba, benim askerlik için aldığım heyet raporunda şu şekilde yazıyordu:
   ICD KODU VE TANI(LAR): E10.9 İNSÜLİN BAĞIMLIDİYABETES MELLİTÜS, KOMPLİKASYONLARIOLMAYAN.
   Ama ben heyete girmeden önce benimde ilaç raporlarında olsun istirahat raporlarında olsun sizdeki gibi E11.9 İnsülin bağımlısı olmayan diyabet yazıyordu. Yani bu sizi aklınızı karıştırmasın tip 1 diyabet iseniz insülin kullanıyorsanız benin aldığım rapor daki kod gibi yazacaktır.

   Daha yeni sayılır sitemiz tabiki olabilirsiniz blog kısmından yazı ekle diyerek.

 3. Merhaba,

  Ben de yaklaşık 2017-2018 yılından beri tip 1 diyabet olduğumu öğrendim. 24 yaşındayım ve çeşitli nedenlerden dolayı askerlik şubesine gidemedim ve kaçak gözükmekteyim. Sormak istediğim soru benim açlık şekerim yaptığım iğnelerden dolayı zaten sabahları düşük çıkmaktadır. Bir sitede okuduğumda ise 200 ün üzerindeyse askerlikten muaf oluyorsunuz gibi bir şey okudum. Bunu nasıl tespit ediyorlar acaba? 3-6 aylık şeker ortalamamıza mı bakıyorlar?

  Bir de bu işlemler tahmini kaç gün sürüyor hastanede yatma gibi bir olay oluyor mu?

  1. Merhaba, öncelikle hastanede yatma yatış vs. Böyle şeyler söz konusu değil ortalama 3-4 gün içinde halledile bilir bu gün sağlık kurulu toplantısına göre değişiklik gösterir. Kan şekeri 200 üzeri diye birşey söz konusu varmı bilmiyorum lakin siz yinede bir meyvesuyu içerek giderseniz şeker hastası olduğunuzu bariz belli etmiş olursunuz zaten, ben böyle birşey yapmadım açlık şekerim de 210 civarı cıkmıştı sanırım o sıra dengesizlik vardı şekerimde, asıl zaten vücut insülin üretim seviyesi kullandığın ilaçlar ilaç raporu 3 aylık şeker bunlarada bakılıyor. Şeker hastası iseniz hiç şüpheniz olmasın muaf oluyorsunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir