Bu kısımda ana başlıklar altında açılmış konular gözükmektedir. Bu konular merak edilen sorular veya bilgi vermek amaçlı diğer kullanıcılar tarafından açılır. Siz bu konulara cevap yazabilirsiniz yada sizin de merak ettiğiniz hususları konu olarak açarak diğer kullanıcılara sora bilirsiniz.

Glisemik İndeks Ned...
 
Bildirimler
Tümünü temizle

Glisemik İndeks Nedir


Yönetici
(@admin)
Üye Admin
Katılım : 8 ay önce
Gönderiler: 10
Topic starter  

Tüm karbonhidratlar kanda aynı hızla şekere dönüşmemektedir. Glisemik indeks, karbonhidrat içeren besinlerin kan şekerini etkileme hızlarına göre sınıflandırılmalarını sağlar. Besinlere 0 ve 100 arasında değerler verilir. Glisemik indeks yediğimiz besinlerin kan şekerine etki süresinde işimize yaramaktadır. Değer ne kadar düşük ise kan şekerine etki süresi o kadar geniş geniş olacaktır.

Örnek vermek gerekirse pirinç pilavı ve bulgur pilavını baz alalım pirinç pilavının glisemik indeksi 85'dir bulgur pilavının ise 55'dir yani bulgur pilavının glisemik değeri daha az ozaman pirinç pilavı kan şekerini hızlı yükselmesi ve hızlı düşmesine etken rol oynayacaktır fakat bulgur pilava ise kan şekeri yavaş yükseltecek ve yavaş düşmesi ön görülecektir.

Denemek Hiç Bir Şey Denememekten İyidir.


Alıntı
Konu Etiketleri
Paylaş: